Práce na statku Práce na statku
10.12.2018

Snímky lidí ze statku. Odhaduji ještě na monarchii. Podle trhlin byly snímky pořízeny z poškozených skleněných desek.

celý článek
Svačina v mateřské školce Svačina v mateřské školce
10.12.2018

Snímky dětí mateřské školky při svačině. Padesátá až šedesátá léta.

celý článek
Vojáci se fotí před Vánoci Vojáci se fotí před Vánoci
07.12.2018

Společný snímek vojáků 30. pěšího pluku ve Vysokém Mýtě. Před Vánoci roku 1936.

celý článek
Kočár odpovídající poníku Kočár odpovídající poníku
07.12.2018

Snímek mini spřežení. Odhaduji na sedmdesátá léta.

celý článek
Hrad Velhartice na Šumavě Hrad Velhartice na Šumavě
07.12.2018

Pohled na Velhartice. Třicátá až čtyřicátá léta.

celý článek
Luxusní mercedes Luxusní mercedes
07.12.2018

Snímek mercedesu před autosalonem. Padesátá až šedesátá léta.

celý článek
zobrazit starší novinky

Ať žije Retro!

 Vítejte na stránkách věnovaných - jak již naznačuje název – světu retra. A protože jde o virtuální „dítě“ již zralého muže a sem tam fotografa k tomu, název byl nasnadě. Retrofotr. Pojmenování úderné, snadno zapamatovatelné a doufám že i výstižné.

 Podstatné však není ani tak název, ale hlavně cíl naplnit obsah těchto stránek. Po dlouhé roky jsem sbíral, zachraňoval a hromadil věci, o nichž jsem přesvědčen, že by neměly v nenávratnu zmizet. Od různých písemností, dokumentů, fotografií, rozmanitých předmětů... Všechny nějakým způsobem přibližují dobu dávno či teprve krátce minulou a byla by škoda, aby pouze dál nevyužitě ležely skryty v mém osobním archivu. Na těchto stránkách se o ně chci podělit s ostatními a přidat k nim i něco ze své vlastní invence. Pokud si stránky najdou své příznivce a návštěvníky naladěné na podobnou strunu, již tím jsem cíle dosáhl.

 Na Retrofotru bude převažovat obrazová složka, nechci nikoho zatěžovat dlouhými úmornými texty. Ani nehodlám konkurovat muzejníkům, archivním badatelům a dalším lidem, pro něž se v dnešní hektické a povrchní době stala historie posláním a jichž si moc vážím. Proto berte tyto stránky s nadhledem a patřičnou rezervou. Ostatně tak je hodlám i vést a tvořit. Nepůjde však vždy jen o na

dsázku a odlehčený tón. Život sám přináší chvíle smutné a tragické, a ani těm se proto nelze vyhýbat, aby v mozaice a koláži Světa nechyběly.

 Budoucnost je nejistá, přítomnost těžko čitelná v rychlosti, jíž nás míjí, a proto je tak historie přitažlivá a poučná. Doslova obohacující. Díky ní získáváme kořeny a zakotvení v prostoru a čase, a náš život je mnohem intenzivnější a barvitější.

.

    A tudíž  - ať žije Retro!