V lese pod Štarkovem V lese pod Štarkovem
28.09.2023

Snímek lesa s turisty pod zříceninou hradu Štarkov na Vysočině. Odhaduji na dvacátá léta, možná starší.

celý článek
Makarská riviéra Makarská riviéra
28.09.2023

Snímek z Makarské v Jugoslávii. Fotopohlednice odeslána do Brna necelý měsíc před začátkem Druhé světové války. Tedy srpnu roku 1939.

celý článek
Děda s dětmi Děda s dětmi
28.09.2023

Rodinná fotografie dědečka s vnučkami. Odhaduji ještě na období monarchie.

celý článek
U vodopádu v Krkonoších U vodopádu v Krkonoších
28.09.2023

Pohled od vodopádu Pančavy v Krkonoších. Dvacátá až třicátá léta.

celý článek
Lázeňská budova v Brandýse Lázeňská budova v Brandýse
28.09.2023

Snímek rehabilitační budovy v Brandýse nad Orlicí. Třicátá léta.

celý článek
Deštné v Orlických horách Deštné v Orlických horách
22.09.2023

Pohled na Deštné v Orlických horách, třicátá až čtyřicátá léta.

celý článek
zobrazit starší novinky

Ať žije Retro!

 Vítejte na stránkách věnovaných - jak již naznačuje název – světu retra. A protože jde o virtuální „dítě“ již zralého muže a sem tam fotografa k tomu, název byl nasnadě. Retrofotr. Pojmenování úderné, snadno zapamatovatelné a doufám že i výstižné.

 Podstatné však není ani tak název, ale hlavně cíl naplnit obsah těchto stránek. Po dlouhé roky jsem sbíral, zachraňoval a hromadil věci, o nichž jsem přesvědčen, že by neměly v nenávratnu zmizet. Od různých písemností, dokumentů, fotografií, rozmanitých předmětů... Všechny nějakým způsobem přibližují dobu dávno či teprve krátce minulou a byla by škoda, aby pouze dál nevyužitě ležely skryty v mém osobním archivu. Na těchto stránkách se o ně chci podělit s ostatními a přidat k nim i něco ze své vlastní invence. Pokud si stránky najdou své příznivce a návštěvníky naladěné na podobnou strunu, již tím jsem cíle dosáhl.

 Na Retrofotru bude převažovat obrazová složka, nechci nikoho zatěžovat dlouhými úmornými texty. Ani nehodlám konkurovat muzejníkům, archivním badatelům a dalším lidem, pro něž se v dnešní hektické a povrchní době stala historie posláním a jichž si moc vážím. Proto berte tyto stránky s nadhledem a patřičnou rezervou. Ostatně tak je hodlám i vést a tvořit. Nepůjde však vždy jen o na

dsázku a odlehčený tón. Život sám přináší chvíle smutné a tragické, a ani těm se proto nelze vyhýbat, aby v mozaice a koláži Světa nechyběly.

 Budoucnost je nejistá, přítomnost těžko čitelná v rychlosti, jíž nás míjí, a proto je tak historie přitažlivá a poučná. Doslova obohacující. Díky ní získáváme kořeny a zakotvení v prostoru a čase, a náš život je mnohem intenzivnější a barvitější.

.

    A tudíž  - ať žije Retro!