Českoslovenští vojáci krátce po válce Českoslovenští vojáci krátce po válce
21.04.2018

Snímky československých vojáků, podle sovětských zbraní nedlouho po skončení Druhé světové války.

celý článek
Oprava hlinecké radnice Oprava hlinecké radnice
20.04.2018

Hezká fotogalerie z rekonstrukce hlinecké radnice. Odhaduji na šedesátá léta. Obnáší i snímky poselství z věžní báně.

celý článek
Obchod na americké ulici Obchod na americké ulici
20.04.2018

Snímek obchodního domu společnosti Woolworth kdesi v americkém městě. Dvacátá léta.

celý článek
Hasičské závody Hasičské závody
19.04.2018

Fotogalerie z průběhu hasičských závodů ve Velkých Opatovicích. Odhaduji na padesátá léta.

celý článek
Ulice na staré Praze Ulice na staré Praze
19.04.2018

Umělecký snímek pražské uličky. Třicátá až čtyřicátá léta.

celý článek
Mírová slavnost v Ležákách Mírová slavnost v Ležákách
18.04.2018

Fotogalerie z mírové manifestace v Ležákách. Šedesátá léta.

celý článek
zobrazit starší novinky

Ať žije Retro!

 Vítejte na stránkách věnovaných - jak již naznačuje název – světu retra. A protože jde o virtuální „dítě“ již zralého muže a sem tam fotografa k tomu, název byl nasnadě. Retrofotr. Pojmenování úderné, snadno zapamatovatelné a doufám že i výstižné.

 Podstatné však není ani tak název, ale hlavně cíl naplnit obsah těchto stránek. Po dlouhé roky jsem sbíral, zachraňoval a hromadil věci, o nichž jsem přesvědčen, že by neměly v nenávratnu zmizet. Od různých písemností, dokumentů, fotografií, rozmanitých předmětů... Všechny nějakým způsobem přibližují dobu dávno či teprve krátce minulou a byla by škoda, aby pouze dál nevyužitě ležely skryty v mém osobním archivu. Na těchto stránkách se o ně chci podělit s ostatními a přidat k nim i něco ze své vlastní invence. Pokud si stránky najdou své příznivce a návštěvníky naladěné na podobnou strunu, již tím jsem cíle dosáhl.

 Na Retrofotru bude převažovat obrazová složka, nechci nikoho zatěžovat dlouhými úmornými texty. Ani nehodlám konkurovat muzejníkům, archivním badatelům a dalším lidem, pro něž se v dnešní hektické a povrchní době stala historie posláním a jichž si moc vážím. Proto berte tyto stránky s nadhledem a patřičnou rezervou. Ostatně tak je hodlám i vést a tvořit. Nepůjde však vždy jen o na

dsázku a odlehčený tón. Život sám přináší chvíle smutné a tragické, a ani těm se proto nelze vyhýbat, aby v mozaice a koláži Světa nechyběly.

 Budoucnost je nejistá, přítomnost těžko čitelná v rychlosti, jíž nás míjí, a proto je tak historie přitažlivá a poučná. Doslova obohacující. Díky ní získáváme kořeny a zakotvení v prostoru a čase, a náš život je mnohem intenzivnější a barvitější.

.

    A tudíž  - ať žije Retro!