Kypřič půdy na poli Kypřič půdy na poli
20.05.2018

Snímek z jarní přípravy půdy. Třicátá až čtyřicátá léta.

celý článek
Lidé v pražských Emauzích Lidé v pražských Emauzích
20.05.2018

Snímky lidí z návštěvy Emauz v Praze. Prvního května roku 1921.

celý článek
V maskérně V maskérně
19.05.2018

Snímek maskéra při pudrování obličeje. Někde u divadla, filmu či podobného umění. Zhruba padesátá léta.

celý článek
Na Sečské přehradě Na Sečské přehradě
18.05.2018

Snímky z návštěvy Sečské přehrady v září roku 1940.

celý článek
Rakouský voják zdravotník Rakouský voják zdravotník
17.05.2018

Snímek rakousko-uherského vojenského zdravotníka z období První světové války.

celý článek
Vítání roku 1935 Vítání roku 1935
17.05.2018

Snímek, zřejmě z novoročního karnevalu či plesu v Domažlicích. Šestý leden roku 1935.

celý článek
zobrazit starší novinky

Ať žije Retro!

 Vítejte na stránkách věnovaných - jak již naznačuje název – světu retra. A protože jde o virtuální „dítě“ již zralého muže a sem tam fotografa k tomu, název byl nasnadě. Retrofotr. Pojmenování úderné, snadno zapamatovatelné a doufám že i výstižné.

 Podstatné však není ani tak název, ale hlavně cíl naplnit obsah těchto stránek. Po dlouhé roky jsem sbíral, zachraňoval a hromadil věci, o nichž jsem přesvědčen, že by neměly v nenávratnu zmizet. Od různých písemností, dokumentů, fotografií, rozmanitých předmětů... Všechny nějakým způsobem přibližují dobu dávno či teprve krátce minulou a byla by škoda, aby pouze dál nevyužitě ležely skryty v mém osobním archivu. Na těchto stránkách se o ně chci podělit s ostatními a přidat k nim i něco ze své vlastní invence. Pokud si stránky najdou své příznivce a návštěvníky naladěné na podobnou strunu, již tím jsem cíle dosáhl.

 Na Retrofotru bude převažovat obrazová složka, nechci nikoho zatěžovat dlouhými úmornými texty. Ani nehodlám konkurovat muzejníkům, archivním badatelům a dalším lidem, pro něž se v dnešní hektické a povrchní době stala historie posláním a jichž si moc vážím. Proto berte tyto stránky s nadhledem a patřičnou rezervou. Ostatně tak je hodlám i vést a tvořit. Nepůjde však vždy jen o na

dsázku a odlehčený tón. Život sám přináší chvíle smutné a tragické, a ani těm se proto nelze vyhýbat, aby v mozaice a koláži Světa nechyběly.

 Budoucnost je nejistá, přítomnost těžko čitelná v rychlosti, jíž nás míjí, a proto je tak historie přitažlivá a poučná. Doslova obohacující. Díky ní získáváme kořeny a zakotvení v prostoru a čase, a náš život je mnohem intenzivnější a barvitější.

.

    A tudíž  - ať žije Retro!