Lyžařská chata na Harusovci Lyžařská chata na Harusovci
18.05.2022

Snímek turistické chaty na Harusově vrchu u Nového města na Moravě.

celý článek
Vzpomínka na taneční Vzpomínka na taneční
18.05.2022

Společný snímek z tanečních kurzů. Praha padesátých let.

celý článek
Čerství novomanželé Čerství novomanželé
17.05.2022

Svatební ateliérová fotografie. Praha, odhaduji na dvacátá až třicátá léta.

celý článek
Sovětský voják v gaziku Sovětský voják v gaziku
16.05.2022

Snímek vojáka v terénním voze. Odhaduji na padesátá až sedmdesátá léta.

celý článek
Dítě se sněhulákem Dítě se sněhulákem
13.05.2022

Zimní snímek se sněhulákem s plechovkou na hlavě a šplhajícím děckem. Odhaduji na třicátá léta.

celý článek
Žena v zahradě Žena v zahradě
12.05.2022

Snímek ženy v zahradě s asijskou výzdobou. Zhruba třicátá léta.

celý článek
zobrazit starší novinky

Ať žije Retro!

 Vítejte na stránkách věnovaných - jak již naznačuje název – světu retra. A protože jde o virtuální „dítě“ již zralého muže a sem tam fotografa k tomu, název byl nasnadě. Retrofotr. Pojmenování úderné, snadno zapamatovatelné a doufám že i výstižné.

 Podstatné však není ani tak název, ale hlavně cíl naplnit obsah těchto stránek. Po dlouhé roky jsem sbíral, zachraňoval a hromadil věci, o nichž jsem přesvědčen, že by neměly v nenávratnu zmizet. Od různých písemností, dokumentů, fotografií, rozmanitých předmětů... Všechny nějakým způsobem přibližují dobu dávno či teprve krátce minulou a byla by škoda, aby pouze dál nevyužitě ležely skryty v mém osobním archivu. Na těchto stránkách se o ně chci podělit s ostatními a přidat k nim i něco ze své vlastní invence. Pokud si stránky najdou své příznivce a návštěvníky naladěné na podobnou strunu, již tím jsem cíle dosáhl.

 Na Retrofotru bude převažovat obrazová složka, nechci nikoho zatěžovat dlouhými úmornými texty. Ani nehodlám konkurovat muzejníkům, archivním badatelům a dalším lidem, pro něž se v dnešní hektické a povrchní době stala historie posláním a jichž si moc vážím. Proto berte tyto stránky s nadhledem a patřičnou rezervou. Ostatně tak je hodlám i vést a tvořit. Nepůjde však vždy jen o na

dsázku a odlehčený tón. Život sám přináší chvíle smutné a tragické, a ani těm se proto nelze vyhýbat, aby v mozaice a koláži Světa nechyběly.

 Budoucnost je nejistá, přítomnost těžko čitelná v rychlosti, jíž nás míjí, a proto je tak historie přitažlivá a poučná. Doslova obohacující. Díky ní získáváme kořeny a zakotvení v prostoru a čase, a náš život je mnohem intenzivnější a barvitější.

.

    A tudíž  - ať žije Retro!