Psi pod oknem Psi pod oknem
19.11.2018

Snímek čtveřice psů krmených z okna. Odhaduji na dvacátá až třicátá léta.

celý článek
Lom zakousnutý v krajině Lom zakousnutý v krajině
19.11.2018

Fotogalerie snímků lomu, odhaduji na Slovensko. Zhruba sedmdesátá léta.

celý článek
Jednání ve třídě Jednání ve třídě
18.11.2018

Snímek z Chrudimi, zřejmě setkání učitelů v jedné ze školních tříd. Červenec roku 1935.

celý článek
Vzpurní studenti Vzpurní studenti
18.11.2018

Studenti si nepřejí něco či někoho na zeměpis. Zhruba třicátá léta.

celý článek
Osm křížků Osm křížků
18.11.2018

Snímek osmi křížků pod velkým křížem. Bohužel nevím kde. Odhaduji na padesátá až šedesátá léta.

celý článek
Ocenění důstojníků Ocenění důstojníků
17.11.2018

Snímek z předávání nějakých dekretů soudruhům kapitánům. Odhaduji na padesátá až šedesátá léta.

celý článek
zobrazit starší novinky

Ať žije Retro!

 Vítejte na stránkách věnovaných - jak již naznačuje název – světu retra. A protože jde o virtuální „dítě“ již zralého muže a sem tam fotografa k tomu, název byl nasnadě. Retrofotr. Pojmenování úderné, snadno zapamatovatelné a doufám že i výstižné.

 Podstatné však není ani tak název, ale hlavně cíl naplnit obsah těchto stránek. Po dlouhé roky jsem sbíral, zachraňoval a hromadil věci, o nichž jsem přesvědčen, že by neměly v nenávratnu zmizet. Od různých písemností, dokumentů, fotografií, rozmanitých předmětů... Všechny nějakým způsobem přibližují dobu dávno či teprve krátce minulou a byla by škoda, aby pouze dál nevyužitě ležely skryty v mém osobním archivu. Na těchto stránkách se o ně chci podělit s ostatními a přidat k nim i něco ze své vlastní invence. Pokud si stránky najdou své příznivce a návštěvníky naladěné na podobnou strunu, již tím jsem cíle dosáhl.

 Na Retrofotru bude převažovat obrazová složka, nechci nikoho zatěžovat dlouhými úmornými texty. Ani nehodlám konkurovat muzejníkům, archivním badatelům a dalším lidem, pro něž se v dnešní hektické a povrchní době stala historie posláním a jichž si moc vážím. Proto berte tyto stránky s nadhledem a patřičnou rezervou. Ostatně tak je hodlám i vést a tvořit. Nepůjde však vždy jen o na

dsázku a odlehčený tón. Život sám přináší chvíle smutné a tragické, a ani těm se proto nelze vyhýbat, aby v mozaice a koláži Světa nechyběly.

 Budoucnost je nejistá, přítomnost těžko čitelná v rychlosti, jíž nás míjí, a proto je tak historie přitažlivá a poučná. Doslova obohacující. Díky ní získáváme kořeny a zakotvení v prostoru a čase, a náš život je mnohem intenzivnější a barvitější.

.

    A tudíž  - ať žije Retro!